W 2023 roku wymiana dowodu osobistego czeka ponad 2,1 mln Polaków, którym kończy się termin ważności dokumentu. Jak podaje „Business Insider Polska” oznacza to, że jeden na 19 obywateli Polski musi wymienić tzw. plastik. Dowody wydawane są na 10 lat, więc w tym roku ważność utracą wszystkie dokumenty wydane w roku 2013, kiedy 18-stkę kończyli między innymi Polacy urodzeni w 1995 roku. Warto jednak pamiętać, że o dowód osobisty można ubiegać się w również w innych sytuacjach. Nie tylko, gdy stajemy się pełnoletni. Dlatego trzeba przypomnieć sobie, kiedy wnioskowaliśmy o wydanie dokumentu i sprawdzić, czy w tym roku przypadkiem nie mija termin jego ważności. Inaczej możemy narazić się na wysoką karę.
CZYTAJ TAKŻE: Dodatki dla rodziców w 2023 roku. O jakie pieniądze można się ubiegać?
Kary za brak dowodu osobistego i nieważny dokument
Skutki braku dowodu osobistego, albo posiadania nieważnego dokumentu mogą być bardzo bolesne. Warto wiedzieć, że dokument, który stracił swoją ważną jest niemal bezużyteczny. Nie potwierdzimy nim swojej tożsamości w banku, czy na poczcie, czy w zupełnie innym miejscu. Zwlekając z wymianą „plastiku” narażamy się na karę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach wobec osób, które uchylają się od obowiązku wyrobienia ważnego dowodu osobistego, może zostać zastosowana kara ograniczenia wolności.
Jak wyrobić dowód osobisty w 2023 roku?
Nowy dowód osobisty możemy wyrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Zaś osoby, które ukończyły 12 lat mogą ubiegać się o wydawanie e-dowodu z odciskami palców.
- Wniosku nie złożysz przez internet. Pójdź do urzędu, gdzie pobrane zostaną twoje odciski palców i złożysz wzór podpisu, który zostanie zamieszczony w dowodzie – czytamy na stronie Cyfryzacji KPRM.
Co trzeba przygotować? Aby wymienić dowód trzeba mieć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu. Należy mieć także aktualne zdjęcie w kolorze spełniające specjalne wymagania i zabrać ze sobą stary dowód osobisty, lub ważny paszport jeśli taki mamy. Usługa jest bezpłatna, a na dowód trzeba czekać maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.
- Dowód odbierasz w urzędzie, który przyjął twój wniosek. Pamiętaj, że musisz odebrać dowód osobiście. Jeśli masz dotychczasowy dowód osobisty, weź go ze sobą do urzędu. Jeśli nie możesz osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, która powstała po złożeniu wniosku, upoważnij inną osobę, by odebrała w twoim imieniu dowód. Pamiętaj, żeby powiadomić o tym urząd, który przyjął twój wniosek – czytamy na stonie Cyfryzacji KPRM.
Polecany artykuł: