praca

i

Autor: pexels Dodatkowe wolne dni od pracy od stycznia 2023. Kto dostanie?

Dodatkowe wolne dni od pracy od stycznia 2023. Nie dostaną ich wszyscy. Kto dostanie dodatkowe dni wolne?

2022-11-17 13:18

Zmiany w prawie pracy. Jakie? Od stycznia 2023 roku w zapisie mają obowiązywać dodatkowe dni wolne od pracy. Co ważne, nie będą jednak przysługiwać wszystkim pracownikom. Kto je otrzyma? Dla kogo dodatkowe wolne dni od pracy od 2023 roku?

Zmiany w kodeksie pracy 2023

O zmianach w kodeksie pracy od 2023 roku mówi się od jakiegoś czasu. Wszystko związane jest z dyrektywami unijnymi ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz ws. obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Obejmowały one m.in. zmiany w kwestii umów na czas próbny i określony, dodatkowych urlopów i dni wolnych od pracy. Rząd miał czas do sierpnia, by je wprowadzić. Póki co, obie dyrektywy zostały zamrożone.

Teraz NSZZ "Solidarność" przekonuje, że zmiany w kodeksie pracy zaczną obowiązywać od stycznia 2023 roku. Rząd miał bowiem zaakceptować ich postulaty. Te, jak czytamy na stronie Związku, dotyczą m.in. zmian w umowach na czas próbny czy obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy na czas określony przez pracodawcę. Co więcej, pracodawca będzie musiał powiadomić związki zawodowe o takiej sytuacji. "Solidarność" chce, by w przypadku niedotrzymania tych warunków - pracownik zostanie przywrócony do firmy.

Dodatkowe dni wolne od pracy od stycznia 2023. Kogo dotyczą?

Zmiany w kodeksie obejmą także kwestię dodatkowych dni wolnych od pracy. Nie obejmą jednak one wszystkich pracowników. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

  • wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dziewięć tygodni
  • dodatkowy pięciodniowy niepłatny urlop opiekuńczy
  • dwa dodatkowe dni usprawiedliwionej nieobecności - w przypadku tzw. "siły wyższej" - płatne w 50 proc.

Jak zapowiadają eksperci w rozmowie z money.pl, dodatkowe dni wolne od pracy w 2023 zawierają kilka haczyków.

Prawo do skorzystania z dodatkowego, pięciodniowego urlopu opiekuńczego, najprawdopodobniej nie będzie cieszyło się pierwszorzędnym zainteresowaniem ze względu na to, że urlop jest bezpłatny - zauważa Michał Szypniewski, prawnik i ekspert Altkom Akademii.

Świąteczne dekoracje w Krakowie

Jak podkreśla, tzw. urlop z powodu "siły wyższej" również może nie cieszyć się powodzeniem, właśnie ze względu na połowiczne wynagrodzenie. Co więcej, dni te nie będą wliczane do puli rocznego urlopu wypoczynkowego.

Natomiast jeśli chodzi o pięciodniowy urlop opiekuńczy - to ten nie będzie przysługiwał każdego. Będzie mógł z niego skorzystać wyłącznie członek rodziny, za którego uważa się syna, córkę, matkę, ojca, małżonka lub inną osobę, ale zamieszkującą z pracownikiem.

Kontrowersje wokół zmian Kodeksu pracy

Z taki zmianami w Kodeksie pracy nie zgadzają się inni przedstawiciele - np. Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy. W rozmowie z money.pl zaznacza bowiem, że z bezpłatnych urlopów opiekuńczych będą korzystać tylko ci bardziej zamożni. Urlop z powodu "siły wyższej" natomiast powinien być bardziej wynagradzany.

Ze zmian nie są zadowoleni także pracodawcy. Jak podkreślają, obecnie pracownicy już korzystają z wielu przywilejów, a ich nieobecność w pracy będzie wiązać się z reorganizacją obowiązków.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Źródło: Dodatkowe wolne dni od pracy od stycznia 2023. Dla kogo? Zobacz, kto dostanie dodatkowe dni wolne?