Turystyka

Do tej malutkiej wsi na Podlasiu ściągają ludzie z całej Polski. Odwiedzają jedną starszą kobietę

2025-02-15 10:48

Podlasie w całej Polsce słynie ze swej wyjątkowej gościnności, ale województwu podlaskiemu nie można odmówić wielokulturowości, historii i klimatu, co łatwo można sprawdzić poruszając się po mapie Podlasia. Właściwie w każdym kierunku znajdziemy mnóstwo wsi czy miasteczek, w których zachowały się tego ślady. My dziś przedstawiamy jedno z nich. Chociaż ma ono ciekawą historię i kilka zabytków, znane jest z pewnej starszej kobiety, do której od lat ściągają tłumy z całej Polski.

Spis treści

  1. Z tego słynie Podlasie
  2. Ta miejscowość na Podlasiu pamięta jeszcze XV wiek i Radziwiłłów! Dziś słynie w całej Polsce z jednej baby
  3. Orla. Co zobaczyć?

Z tego słynie Podlasie

Województwo podlaskie w całej Polsce słynie ze swojej słynnej gwary. Śledzikowanie jest równie mocno rozpoznawalne, jak gwara śląska czy górska. Co jeszcze jednak kryje się na Podlasiu? A chociażby to, że właśnie tutaj możesz spotkać wyjątkowych, otwartych ludzi i niekoniecznie w 100 proc. mówiących dziwnie brzmiącym językiem. Co jeszcze? Niezwykle malowniczy krajobraz, bogate dziedzictwo kulturowe oraz różnorodność etniczna i religijna. Do tego, co jest nieoczywiste, Podlasie słynie z wielkiej liczby bardzo ciekawych miejscowości. Również tych z bogatą historią. Bo jak popatrzymy np. na Suwalszczyznę, zobaczymy wiele miejsc, które w ciągu ostatnich 500 lat przechodziły z rąk do rąk. My podczas przeszukiwania mapy województwa podlaskiego znaleźliśmy równie ciekawą miejscowość, tym razem na południu regionu.

Białystok Radio ESKA Google News

Ta miejscowość na Podlasiu pamięta jeszcze XV wiek i Radziwiłłów! Dziś słynie w całej Polsce z jednej baby

Chodzi bowiem o Orlę. Wieś położoną około 10 km na południowy wschód od Bielska Podlaskiego, blisko granicy z Białorusią. W regionie tej miejscowości często używa się języka białoruskiego i gwary podlaskiej, co jest ściśle związane z wielokulturowością Orli. W przeszłości była ważnym ośrodkiem żydowskim, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze i historii. Pierwsze wzmianki o Orli datuje się na 1507 rok, przed tą datą miejscowość uzyskała lokację miejską. W przeszłości miejscowość była prywatnym miastem szlacheckim, ośrodkiem dóbr rodziny Radziwiłłów. Obecnie w Orli mieszka 116 osób (z danych ze spisu powszechnego w 2021 roku), a sama wieś znana jest z jednego: z szeptuchy. Najczęściej powielanym stereotypem o Podlasiu jest właśnie ten obrazek. Że szeptuchy są w prawie każdej miejscowości. I tak jak w stosunku do większości miejscowości jest to przesada, tak w samej Orli i okolicach można ich spotkać nawet kilka. 

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?
Pytanie 1 z 11
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu:

Orla. Co zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Orli podczas wizyty? Polecamy te miejsca: 

  • Synagoga w Orli,
  • Cerkiew św. Michała Archanioła,
  • Kaplica św. Jana Teologa,
  • Domy z ozdobnymi okiennicami, 
  • Cmentarz prawosławny (wcześniej unicki) z początku XIX wieku z cerkwią cmentarną pw. Świętych Cyryla i Metodego z 1870
  • Kirkut żydowski z XVIII w.
  • Kirkut żydowski w XIX w.
  • Cerkiew Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych,
  • Cerkiew św. Michała Archanioła w Starym Korninie,
  • Cerkiew Ścięcia Głowy Świętego Jana Chrzciciela w Szczytach-Dzięciołowie,
  • Zalew Bachmaty,
  • Rezerwat przyrody Jelonka.
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc