Sens opłaty abonamentu RTV zmalał zwłaszcza w ostatnich latach za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Widać to nie tylko w nastrojach społecznych, ale przede wszystkim w statystykach wpłat na abonament radiowo-telewizyjny.
Abonament RTV w 2024 r. zlikwidowany?
Do dokumentu Jana Dworaka i jego zespołu dotarł portal wirtualnemedia.pl To właśnie tam czytamy, że wpływy z abonamentu RTV z roku na rok maleją. Na koniec 2022 roku za abonament radiowo-telewizyjny płaciło tylko 828 tys. zobowiązanych (34,7 proc.). Ze sprawozdania KRRiT wynika, że w tej grupie było 589 tys. gospodarstw domowych i 239 tys. abonentów instytucjonalnych. Rok wcześniej płaciło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych. Dodatkowo dochodzi sytuacja z ostatnich ośmiu lat, kiedy publiczne media zostały bardzo upolitycznione. Według Dworaka i jego zespołu od kilku lat budżet państwa ponosi faktyczne koszty finansowania mediów publicznych, a powinno być inaczej. Czy abonament RTV zostanie zlikwidowany?
Spis treści
- Abonament RTV w 2024 r. zlikwidowany?
- Opłata audiowizualna zamiast abonamentu rtv?
- Ile wyniesie opłata audiowizualna na TVP i Polskiego Radio?
Opłata audiowizualna zamiast abonamentu rtv?
Jeśli popatrzymy, z jakimi hasłami wyborczymi do ostatnich wyborów parlamentarnych przystępowały partie, które łącznie tworzą większość sejmową, to jest likwidacja abonamentu RTV jest praktycznie pewna. Projektowana ustawa zakłada dwustopniowy model dochodzenia do docelowego modelu finansowania mediów publicznych. W pierwszym okresie środki będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, a w drugim - z powszechnej składki audiowizualnej. W przypadku, gdyby środki pochodzące z poboru składki okazały się niewystarczające, byłyby one uzupełniane dofinansowaniem z budżetu państwa.
Ile wyniesie opłata audiowizualna na TVP i Polskiego Radio?
Opłata audiowizualna nie byłaby wprowadzona od razu. Jak przekonują twórcy, najpierw przez dwa czy trzy lata w TVP i Polskim Radiu mają zostać zmienione media publiczne, tak aby urósł ich prestiż i wiarygodność. Dopiero po tym czasie opłata audiowizualna zaczęłaby istnieć. Do tego czasu TVP i Polskie Radio byłyby finansowane z budżetu państwa, ale na podstawie realnych potrzeb.
A ile wyniesie opłata audiowizualna? Czy będzie drożna niż abonament RTV? Wyliczono, że wynosiłaby ona 8,30 zł miesięcznie, czyli około 100 zł rocznie. Kwota podlegałaby rocznej waloryzacji.