Turystyka

Dawne miasto na Podlasiu, które zgasło w oczach. Podlaski Babilon jest właśnie tutaj!

2025-05-05 15:04

Podlasie to miejsce pełne uroku, idealne dla miłośników natury i regionalnych smaków. Ale województwo podlaskie to region wspaniałej historii, która charakterystycznie dla tych rejonów była burzliwa i momentami dramatyczna. Miejsce, które dziś wspominamy w tekście idealnie wpisuje się w czar województwa podlaskiego: niegdyś wielkie miasto kluczowe dla regionu, dziś jedynie wieś o małym znaczeniu.

Podlasie - region powstały z różnorodności

Województwo podlaskie to jeden z najbardziej fascynujących regionów Polski! Widać to od razu, jeśli tylko prześledzicie ile w nim niezwykłej przyrody, kultury i historii. Podlasie położone jest w północno-wschodniej części kraju, który dzisiaj uważany jest za strategiczny geopolitycznie, ale przed laty był on jeszcze bardziej ważny. Bliskość Prus Wschodnich i carskiej Rosji, położenie na szlaku wszystkich armii - to powodowało, że ludność regionu była często doświadczana negatywnie. I chociaż mówimy tu o dramacie ludzkim, dzisiaj dzięki temu możemy mówić o wielokulturowości województwa podlaskiego, które wciąż nieodkryte, przyciąga turystów.

Białystok Radio ESKA Google News

Dawne miasto na Podlasiu, które zgasło w oczach. Podlaski Babilon jest właśnie tutaj!

Przykładem takiego miejsca jest Krasnopol w województwie podlaskim. Miejsce położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, przy drodze z Sejn do Wigier i Suwałk. Utworzona w 1770 roku, od około 1782 roku miasto, które zostało zdegradowane do rangi wsi w 1825 roku. Według planów Krasnopol miał stać się głównym ośrodkiem klucza dóbr królewski Pomorze, utworzonego w ramach kolonizacji słabo zaludnionej Puszczy Przełomskiej.

Niestety jak widać po dacie, kiedy miejscowość straciła prawa miejskie, nigdy nie osiągnęło ono zamierzonego statusu. Ale w XVIII wieku Krasnopol był świadectwem idei, że z różnorodności może narodzić się siła. Miejsce założone z królewskiego nadania przyciągało ludzi różnych narodowości, języków i wyznań. Stąd metafora – Podlaski Babilon. Nie z powodu chaosu czy fiaska stania się większym ośrodkiem usługowo-handlowym, lecz z powodu niezwykłej mozaiki kulturowej.

Babilon biblijny upadł przez pychę. Krasnopol nie. On po prostu... zasnął. Ale dziś, w czasach renesansu lokalności, podróży „poza utarte szlaki” i tęsknoty za prawdziwą tożsamością, takie miejsca jak Krasnopol mogą znów zabłysnąć. Agroturystyka, lokalna kuchnia, opowieści dziadków, wspomnienia dawnych języków – wszystko to może stworzyć nową opowieść.

Krasnopol w województwie podlaskim. Co zobaczyć?

Na szczęście, jak to często bywa w przypadku miejscowości na Podlasiu, chociaż miasto straciło dawną pozycję lub nigdy nie osiągnęło zamierzonego celu, zostały w nim pozostałości po dawnych czasach. W Krasnopolu i okolicach polecamy odwiedzić:

  • układ urbanistyczny (część), XVIII/XIX w.,
  • kaplica pw. św. Agaty, drewniana, XIX/XX w.,
  • kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego z 1862 r.,
  • Góra Różańcowa,
  • Sejny.
Rolnicy. Podlasie. Gospodarstwo Justyny i Mateusza z Kizielan