Kto może znaleźć zatrudnienie w Urzędzie Pracy? Jakie benefity przysługują zarejestrowanym osobom bezrobotnym? Gdzie jeszcze warto starać się o stabilne zatrudnienie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Zatrudnienie w Urzędzie Pracy – dla kogo?
Nie da się ukryć, że zdecydowana większość ofert w Urzędzie Pracy będzie dotyczyć słabiej płatnych profesji, zorientowanych na pracę fizyczną, do wykonywania których nie potrzeba zbyt wielu kwalifikacji – wystarczająca będzie motywacja do pracy i dobra kondycja. Chodzi w tej materii przede wszystkim o takie zawody jak magazynier, kasjer-sprzedawca czy szeregowy pracownik budowlany.
Naturalnie, w przypadku niektórych zawodów tego rodzaju, niezbędne będzie wykształcenie średnie (techniczne) i umiejętność obsługi określonych narzędzi. Wśród najczęściej spotykanych zawodów w tym zakresie, będziemy mogli wymienić takie, jak na przykład mechanik samochodowy, elektryk czy spawacz.
Oczywiście w Urzędzie Pracy mogą pojawić się również rozmaite, ciekawe zawody, takie, jak na przykład aktor w serialu paradokumentalnym. Na brak zatrudnienia nie będą mogły narzekać również osoby legitymujące się wykształceniem wyższym, którym zależy na pracy w branży IT, administracji, marketingu czy sektorze finansowym, choć trzeba przyznać, że anonse tego typu nie są tak częste jak te wzmiankowane wyżej.
Warto nadmienić, że za pośrednictwem Urzędu Pracy można znaleźć nie tylko zatrudnienie na pełen etat, ale również na część etatu. Wiele ofert kierowanych jest bezpośrednio do studentów czy emerytów, stanowiących największą grupę docelową dla tego rodzaju ogłoszeń. Pracę bez większych trudności otrzymają także osoby niepełnosprawne, coraz chętniej witane przez przedsiębiorców.
Jak zarejestrować się jako bezrobotny? Krok po kroku
Aby zarejestrować się w Urzędzie Pracy, na samym wstępie trzeba będzie umówić się na wizytę. Można to zrobić osobiście, we właściwej dla naszego zamieszkania siedzibie urzędu, lub przez internet. Zasadniczo całą sprawę można załatwić przez internet, o ile tylko posiadamy profil zaufany, pozwalający nam na zalogowanie się na rządową stronę.
Aby przeprowadzić proces w pełni, niezbędne będzie dostarczenie do urzędu szeregu niezbędnych dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość, jak również wykształcenie i dotychczasową ścieżkę edukacji. Dzięki temu pomoc urzędników będzie dużo celniejsza, gwarantując nam szybkie zdobycie stabilnego zatrudnienia.
W zakres, wspomnianych wyżej niezbędnych dokumentów, wejdą:
- Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
- Świadectwo ukończenia szkoły,
- Wszystkie świadectwa pracy (lub inne dokumenty poświadczające minione zatrudnienie, jeżeli pracowaliśmy na przykład na podstawie umów cywilnoprawnych),
- Świadectwa i dyplomy dotyczące ukończonych kursów zawodowych lub szkoleń.
Po właściwie ukończonej rejestracji będziesz mógł liczyć na znaczne zmaksymalizowanie swoich szans na zdobycie zatrudnienia w niedalekiej przyszłości.
Warto jednak pamiętać również o tym, że po udanym zdobyciu zatrudnienia, niezbędnym będzie wyrejestrowanie z urzędu – osoby, które tego nie zrobią, narażą się na karę grzywny w wysokości nie niższej, niż 500 złotych. Wyrejestrowania z Urzędu Pracy można dokonać osobiście w siedzibie urzędu, bądź za pośrednictwem internetu.
Rejestracja w Urzędzie pracy – benefity
Jeżeli zarejestrujemy się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, będziemy mogli liczyć nie tylko na priorytetowe potraktowanie naszej sprawy przez miejscowych urzędników, ale również na szereg innych benefitów. Jednym z najistotniejszych będzie oczywiście zasiłek dla bezrobotnych, dzięki któremu łatwiej będzie nam przetrwać trudny okres. Ponadto będziemy mogli cieszyć się dostępem do państwowej służby zdrowia, zupełnie tak, jakbyśmy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
Co więcej, mogą nam zostać zaproponowane rozmaite kursy i szkolenia, które podniosą nasze kwalifikacje zawodowe – oczywiście będą w pełni bezpłatne. Ponadto, w tym kontekście będziemy mogli liczyć również na staż zawodowy, dzięki któremu nie tylko uda nam się trochę zarobić, ale i będziemy mieli możliwość nauczenia się nowych, przydatnych w zawodowym życiu rzeczy.
Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?
Choć szukanie pracy za pośrednictwem urzędu może stanowić dobrą metodę dla wielu, to jednak dużo bardziej swoją efektywnością zaskoczy Cię internet, i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork. To właśnie tu atrakcyjne oferty pracy pojawiają się najczęściej, pozwalając przedsiębiorcom na znaczne zniwelowanie czasu rekrutacji. Kandydaci z kolei mogą maksymalizować swoje szanse na zdobycie intratnej posady, w łatwy sposób odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie.
Dobrym sposobem może okazać się również osobiste udanie się do wcześniej upatrzonego zakładu pracy i złożenie CV na biurku przedsiębiorcy. Z metody tej korzystają przede wszystkim studenci i uczniowie ubiegający się o staż zawodowy czy pracę dodatkową, jednak tak naprawdę każdy może ją wypróbować.
Jeżeli natomiast zależy Ci wyłącznie na pracy dodatkowej, to dobrym wyborem może okazać się pomoc agencji pracy tymczasowej. W tej sytuacji trudno jednak będzie nam mówić o stabilności zatrudnienia – umowa o pracę jest w tym przypadku rzadko spotykana, a zastępuje ją umowa zlecenie.