Kościół katolicki nadal ma skomplikowane przepisy. Dlaczego?
Kościół katolicki istnieje od ponad dwóch tysięcy lat i przez ten czas rozwinął skomplikowaną strukturę prawa kanonicznego, liturgii i teologii. Z tego względu wiele przepisów jest po prostu niezrozumiałych nawet dla wiernych regularnie uczęszczających na msze święte. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że nie tylko chodzi o wiek instytucji:
- Wiele przepisów powstało w odpowiedzi na konkretne historyczne sytuacje i kontrowersje.
- Połączenie prawa boskiego i ludzkiego, co powoduje złożoność i konieczność precyzyjnej wykładni.
- Uniwersalność i różnorodność, przepisy muszą uwzględniać tę różnorodność, co często prowadzi do bardziej skomplikowanych regulacji.
- Hierarchiczna struktura, przepisy muszą regulować relacje między różnymi poziomami władzy duchownej i świeckiej.
- Przepisy muszą precyzyjnie określać kwestie doktrynalne, moralne i dyscyplinarne.
- Ewolucja i dostosowanie do współczesności.
Między innymi dlatego właśnie księża są tak popularni w mediach społecznościowych. Bardzo często bowiem pełnią oni rolę objaśniaczy tych skomplikowanych przepisów.
Czy rozwódka może przyjąć komunię świętą? Ksiądz z Podlasia wyjaśnia prawo kanoniczne
Z takiej roli doskonale znany jest Ks. Piotr Jarosiewicz. Kapłan na swoim koncie na TikToku otrzymał bardzo kontrowersyjne pytanie: Świadkowa mojego narzeczonego jest rozwódką i jest obecnie w związku z innym mężczyzną. Czy podczas naszego ślubu może ona przyjąć komunię św.?
Jego odpowiedź była następująca:
Jeśli przyjdzie do spowiedzi, to kapłan nie tyle nie chce, co nie może dać rozgrzeszenia, bo wróci z powrotem do tego życia. W momencie, w którym żyje z partnerem, ksiądz nie da rozgrzeszenia i do komunii nie można pójść - brzmiała odpowiedź księdza.
Chociaż pytanie zostało zadane blisko 2 lata temu, obecnie znowu stało się popularne za sprawą nadchodzącego sezonu ślubnego czy komunijnego, a szczególnie przed świętami wielkanocnymi.