Czarna lista Podlaskiego według AI. Oto najniebezpieczniejsze miejsca do życia w regionie

2025-07-11 5:22

Zwróciliśmy się do sztucznej inteligencji o obiektywną, pozbawioną emocji analizę. Gdzie na Podlasiu kryje się największe zagrożenie? System przetworzył dane dotyczące powodzi, statystyk wypadków drogowych oraz napięć geopolitycznych na granicy. Wyniki są jednoznaczne i mogą zaskoczyć wielu. To nie tylko widoczne niebezpieczeństwa – AI wskazała miejsca, których ryzyko często jest pomijane.

Spis treści

  1. Czarna lista Podlaskiego według AI. Oto najniebezpieczniejsze miejsca do życia w regionie
  2. Tu na Podlasiu jest niebezpiecznie pod względem zagrożeń naturalnych
  3. Czarne punkty na mapie drogowej województwa podlaskiego
  4. To najbardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne miejsce w woj. podlaskim

Wskazanie jednego najniebezpieczniejszego miejsca w województwie podlaskim jest niemożliwe. My chcieliśmy je podać, ale nie mogliśmy podać tego jedynego - dlatego zwróciliśmy się o pomoc do sztucznej inteligencji. I AI też dała odpowiedź, że podanie jest niemożliwe, bo samo pytanie jest złożone, a niebezpieczeństwo można definiować na wiele sposobów.

Czarna lista Podlaskiego według AI. Oto najniebezpieczniejsze miejsca do życia w regionie

Dlatego sztuczna inteligencja podała kilka miejsc, w zależności od kategorii zagrożeń. I tak AI wyróżniła najważniejsze:

  • zagrożenia naturalne
  • zagrożenia komunikacyjne
  • zagrożenia geopolityczne
  • zagrożenia przestępczością

Pod względem przestępczości pospolitej Podlasie jest regionem bezpiecznym i trudno wskazać jedno "najniebezpieczniejsze" miejsce. Dlatego w tej ostatniej kategorii AI nie podała nikogo, ale w przypadku trzech pozostałych miała już wiele do powiedzenia. I wyróżniła kilka charakterystycznych lokalizacji!

Tu na Podlasiu jest niebezpiecznie pod względem zagrożeń naturalnych

Sztuczna inteligencja nie ma złudzeń, że województwo podlaskie jest narażone na powódź oraz na gwałtowne zjawiska pogodowe, jak burze i tornada.

- Najbardziej narażona na powódź jest Dolina Narwi (szczególnie okolice Suraża, Tykocina i Kotlina Wizneńska). To absolutny numer jeden. Naturalny, warkoczowy charakter rzeki i płaskie, rozległe tereny sprawiają, że wiosenne powodzie roztopowe i zatory lodowe są tu cyklicznym i nieuniknionym zjawiskiem. Obszary na wschód od Bielska Podlaskiego i Hajnówki, aż po Puszczę Białowieską i Knyszyńską, są statystycznie bardziej narażone na występowanie silnych burz, gradobić, a nawet trąb powietrznych. Ogromne kompleksy leśne sprzyjają tworzeniu się lokalnych, gwałtownych zjawisk atmosferycznych - przekonuje AI.

Według sztucznej inteligencji najbardziej niebezpieczne pod względem naturalnym są nisko położone gospodarstwa w dolinie Narwi i Biebrzy.

Czarne punkty na mapie drogowej województwa podlaskiego

- Mieszkańcy miejscowości położonych bezpośrednio przy głównych drogach krajowych są najbardziej narażeni na hałas, zanieczyszczenia i ryzyko związane z wypadkami drogowymi - twierdzi AI.

Jakie to miejsca na Podlasiu? Naszym zdaniem doskonale znane wszystkim mieszkańcom podróżującym naszymi drogami.

AI wskazała te drogi jak niebezpieczne na Podlasiu:

  • Droga Krajowa nr 19 (na odcinkach niebędących jeszcze S19): Trasa od Bielska Podlaskiego przez Siemiatycze w kierunku granicy z woj. lubelskim.
  • Droga Krajowa nr 65 (Grajewo – Ełk / Białystok – Bobrowniki): Szczególnie odcinek prowadzący do Ełku jest niebezpieczny, bo latem i późną wiosną jest bardzo ruchliwy.
  • Droga Krajowa nr 8 (na odcinkach niebędących S8): Zwłaszcza na odcinku Białystok-Augustów, który jest mekką kierowców na Podlasiu.

To najbardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne miejsce w woj. podlaskim

Sztuczna inteligencja nie ma złudzeń, że zdecydowanie najtrudniejszym i najbardziej nieprzewidywalnym miejscem do życia jest obecnie pas przygraniczny z Białorusią. To niebezpieczeństwo nie jest fizyczne w sensie katastrofy, ale realnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa, stabilność i przyszłość.

- Pas graniczny z Białorusią: Miejscowości takie jak Krynki, Michałowo, Białowieża, Hajnówka, Narewka, Czeremcha czy Mielnik. Od 2021 roku życie w tym rejonie jest naznaczone kryzysem migracyjnym, militaryzacją strefy i wojną hybrydową. Mieszkańcy zmagają się z: obecnością wojska i służb, co wpływa na codzienne życie, zamknięciem lub ograniczeniem dostępu do części terenów (strefa buforowa), psychologicznym napięciem związanym z bliskością niestabilnego reżimu i potencjalnymi prowokacjami i stratami w lokalnej turystyce - wyjaśnia AI.

DUDEK o polityce
POLSKA W OGNIU. GRANICA PĘKA, RZĄD SIĘ ROZPADA, PREZES WRACA | Dudek o Polityce
Pierwszy dzień kontroli na granicach
Białystok Radio ESKA Google News