Co dalej ze strefą buforową na granicy z Białorusią? Jest decyzja rządu

i

Autor: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Wiadomości

Co dalej ze strefą buforową przy granicy z Białorusią? Jest decyzja rządu

2024-09-10 18:03

Przedłużenie obowiązywania strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej o 90 dni wprowadza rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które we wtorek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ma to związek z narastającymi atakami na polskich funkcjonariuszy. Szczegóły poniżej.

Przedłużono obowiązywanie strefy buforowej o 90 dni

Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi wejdzie w życie w środę i przedłuży czasowy zakaz przebywania w strefie przy granicy. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni od wejścia w życie.

Nowe rozporządzenie nie zmienia długości i szerokości strefy buforowej, która jak do tej pory, będzie obowiązywała na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Czym jest strefa buforowa przy granicy z Białorusią?

Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 13 czerwca. Jej wprowadzenie ma związek z narastającymi atakami na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na pomagających im żołnierzy i policjantów.

W związku z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania organizacje społeczne, które udzielają pomocy humanitarnej, medycznej i prawnej na pograniczu polsko-białoruskim podnosiły w swoich stanowiskach i oświadczeniach, że wprowadzenie strefy to naruszenie praw i uniemożliwienie niesienia pomocy migrantom.

Stanowisko ws. wprowadzenia strefy przedstawił również RPO, który zaznaczył, że nie neguje konieczności podejmowania działań, które mają przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Jednocześnie wskazał, że efektem wprowadzenie regulacji może być ryzyko naruszeń praw człowieka i pogłębienia kryzysu humanitarnego na granicy.

Wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej umożliwia ustawa o ochronie granicy państwowej. Zakaz na określonym obszarze wprowadza w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

G. SCHETYNA: SYTUACJA NA GRANICY JEST INNA NIŻ ZA RZĄDÓW PiS

Czy dostaniesz się do straży granicznej? Takie pytania mogą pojawić się w teście

Pytanie 1 z 35
Co oznacza skrót PKW?

Najlepsze parafie w Białymstoku. Mieszkańcy stolicy Podlasia wybrali!