Na czym polega Szkolny Budżet Partycypacyjny?
Szkolny Budżet Partycypacyjny działa w podobny sposób do budżetu obywatelskiego. To forma aktywizacji społeczności szkolnej, w której uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Mogą one dotyczyć organizacji działań na rzecz szkolnej społeczności, czy wyposażenia przestrzeni szkolnej.
Szkolny Budżet Partycypacyjny w Białymstoku. Zasady
Podstawowy warunek udziału danej placówki w Szkolnym Budżecie Partycypacyjnym jest złożenie do 15 maja 2024 roku w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego deklaracji udziału.
Następnie, w dniach 9-30 września 2024 roku, uczniowie będą mogli zgłaszać swoje projekty. Ważnym jest, że takie zgłoszenie musi mieć poparcie minimum 15 uczniów.
Do 11 października, komisja powołana przez dyrektora placówki zweryfikuje projektu. W ciągu 10 dni od zakończenia etapu weryfikacji musi się odbyć głosowanie. Zwycięskie projekty muszą zostać zrealizowane do 20 grudnia 2024 roku. Każda ze szkół może otrzymać do 4 tysięcy złotych.
We wcześniejszych latach tego typu budżety działały m.in. w X Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie ich wyniku wyposażono szkolny korytarz w wygodną kanapę.
Polecany artykuł: