Bon antywirusowy dla przedsiębiorców. Komu przysługuje? [ZASADY]

i

Autor: pixabay.com Bon antywirusowy dla przedsiębiorców. Komu przysługuje? [ZASADY]

Bon antywirusowy dla przedsiębiorców. Komu przysługuje? Można dostać nawet 100 tys. zł

2020-06-04 9:07

Bon antywirusowy to projekt skierowany do przedsiębiorców z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). 8 czerwca ruszy nabór pierwszych wniosków. Kwota, którą mogą otrzymać firmy, to nawet 100 tysięcy złotych. Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Miodobranie w miejskiej pasiece

Spis treści

  1. Bon antywirusowy. Zasady przyznawania
  2. Na co można dostać bon antywirusowy?
  3. Kto może dostać bon antywirusowy?
  4. Bon antywirusowy. Ile można dostać?

Bon antywirusowy. Zasady przyznawania

Bon antywirusowy przysługuje przedsiębiorstwom, które stworzą projekty dostosowujące ich działalność do sytuacji związanej z pandemią COVID. Mowa o zmianach produktowych, procesowych, technologicznych lub organizacyjnych, które przewidują m.in.:

  • wprowadzenie do oferty nowego produktu lub usługi, w związku ze znacznym ograniczeniem możliwości prowadzenia działalności w dotychczasowy sposób (np. dywersyfikacja lub zmiana profilu działalności),
  • wykorzystanie sytuacji rynkowej i dostosowanie istniejącego potencjału firmy do nowych warunków oraz zmian popytowych,
  • reorganizację, doposażenie i zmianę procesów operacyjnych w przedsiębiorstwie w celu zwiększenia poziomu ochrony pracowników, kontrahentów i klientów, w związku ze wdrożeniem koniecznego reżimu sanitarnego itp.

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Na co można dostać bon antywirusowy?

Bon antywirusowy przewiduje dofinansowanie w kilku kategoriach wydatków netto:

  • zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (np. oprogramowania), niezbędnych do wprowadzenia do oferty nowego produktu i/lub usługi, w związku z ograniczeniem możliwości wytwarzania, świadczenia lub oferowania dotychczasowych produktów, lub usług,
  • zakup wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wprowadzenia zmian w realizowanych procesach operacyjnych, wytwórczych, usługowych, sprzedażowych, które nie mogą lub nie powinny być realizowane w dotychczasowy sposób. Np. zakup wyposażenia i urządzeń oraz wartości niematerialnych i prawnych w celu:
  • poprawy bezpieczeństwa pracy i obsługi klientów/kontrahentów, m.in. meble i ich elementy, przegrody i strefy ochronne, ekrany ochronne na stanowiskach obsługi klienta, osłony ochronne wygradzające stanowiska pracy, systemy i narzędzia bezdotykowej obsługi klientów (np. sterowane głosem lub gestem) itp.
  • zmiany sposobu sprzedaży i dystrybucji produktów i usług,
  • cyfryzacji procesów w przedsiębiorstwie np. zakup serwerów, komputerów, oprogramowania, infrastruktura sprzętowa do pracy zdalnej np. komputery, tablety, laptopy, narzędzia i licencje do komunikacji i współpracy podczas pracy zdalnej np. oprogramowanie sieciowe, narzędzia i platformy do komunikacji/połączeń, narzędzia do zarządzania zadaniami/przechowywania plików.
  • zakup środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, które zostaną wykorzystywane w podstawowej działalności przedsiębiorstwa, z zastrzeżeniem zakazu ich odsprzedaży, zbycia, bądź przekazania innym podmiotom, np. maseczki ochronne, przyłbice, gogle, rękawiczki, ochraniacze na obuwie, kombinezony, płyny odkażające, środki do dezynfekcji i higieny rąk, dozowniki na mydło i płyny odkażające, maty itp.;

Bon antywirusowy nie może być przyznany na zakup używanych środków trwałych bądź elementów wyposażenia oraz środków transportu zaliczonych do Grupy VII Klasyfikacji Środków Trwałych.

Kto może dostać bon antywirusowy?

Bon antywirusowy mogą dostać mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy lub średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność co najmniej od 1 stycznia 2019 roku na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów). Muszą spełnić przy tym następujące warunki:

  • na dzień złożenia wniosku zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę, w wymiarze co najmniej 1 etatu,
  • w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. zatrudniali pracowników na umowę o pracę, w średniomiesięcznym wymiarze co najmniej 1 etatu,
  • w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. osiągnęli przychód ze sprzedaży w przeliczeniu na 1 etat w wysokości co najmniej 80 tys. złotych,
  • w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. osiągnęli zysk z prowadzonej działalności gospodarczej,
  • z powodu szczególnych uwarunkowań rynkowych spowodowanych stanem zagrożenia epidemicznego, epidemii lub reżimu sanitarnego, w okresie od 1 marca 2020 roku do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku osiągnęli średniomiesięczny przychód niższy o co najmniej 25% niż w analogicznym okresie 2019 roku lub co najmniej 20% dla wniosków złożonych od 1 lipca 2020 r. lub co najmniej 15% dla wniosków złożonych od 3 sierpnia 2020 r.

Bon antywirusowy. Ile można dostać?

Wartość grantu na wsparcie jednego projektu nie może przekroczyć 100 000 zł oraz 90% wartości kwalifikowalnych wydatków poniesionych w ramach projektu. Jeden przedsiębiorca może otrzymać jeden bon antywirusowy. Wartość pomocy udzielanej jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć łącznie wyrażonej w złotych równowartości kwoty 800 tys. euro brutto.