Koronawirus w Białymstoku. Miasto w czasie epidemii
W najbliższych dniach, w piątek i sobotę, służby sanitarne przeprowadzą kompleksową dezynfekcję w budynkach Urzędu Miejskiego. Część budynków poddadzą ozonowaniu.
- To metoda, która skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby, ponieważ ozon niszczy bakterie i wirusy nawet obecne w meblach tapicerowanych, dywanach i zasłonach - tłumaczy Anna Kowalska z białostockiego magistratu. - Urządzenia do ozonowania Miasto podarowało także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku.
Dezynfekcja w autobusach komunikacji miejskiej
Także w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej raz na dobę pracownicy przeprowadzają dezynfekcję. Robią to każdej nocy, aby rano autobusy wyjeżdżały na ulice Białegostoku czyste, gotowe do obsługi pasażerów. Ponadto kierowcy zostali oddzieleni od pasażerów dodatkową strefą, aby zachować bezpieczną odległość. Władze miasta proszą mieszkańców, aby również dbali o higienę w autobusach – warto unikać niepotrzebnego dotykania siedzeń i poręczy, kichania bezpośrednio na sprzęty itp.
Koronawirus w Białymstoku. Dezynfekcja w budynkach urzędu miejskiego
Miasto przygotowuje się również do przeprowadzenia dezynfekcji w przejściach podziemnych (np. pod Al. J. Piłsudskiego i H. Sienkiewicza). Nie ma wprawdzie w budżecie miasta pieniędzy zarezerwowanych na takie cele, ale sytuacja jest wyjątkowa. Dlatego władze miasta uznały, że należy takie prace wykonać.
Do Urzędu Miejskiego docierają sygnały, że w niektórych galeriach i sklepach – na przykład z materiałami budowlanymi – jest duży ruch. Przychodzą całe rodziny z dziećmi, spacerują po sklepach. Miasto ponownie apeluje – nie należy tego robić, nie należy traktować tego czasu jak okazji do remontów mieszkań. Nie narażajmy siebie i innych, nie wychodźmy z domu bez rzeczywiście ważnej potrzeby.