Wszystko przez najnowsze dane, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny. GUS oszacował, ile osób w Polsce jest narażonych na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone. Do tego przygotował badanie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” na podstawie tworzonych co 5 lat strategicznych map hałasu. Uwzględnił też w Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu powodowanego przez poszczególne grupy źródeł hałasu. W ten sposób otrzymaliśmy ranking miast Polski, gdzie poziom hałasu jest najgłośniejszy.
ZOBACZ TAKŻE: Z tych miast na Podlasiu uciekają mieszkańcy. Najszybciej wyludniające się miejsca w województwie [RANKING]
W tych miastach w Polsce poziom hałasu jest najgłośniejszy
Gdzie sytuacja jest najgorsza? Według badań z 2021 roku wynika, że na największy hałas narażeni są mieszkańcy miast powyżej 100 tys. osób. Chodzi tutaj o dźwięki zarówno w dzień, jak i w nocy. W których miastach Polski wskaźniki najmocniej przekroczyły normy? Chodzi o:
- Szczecin,
- Chorzów,
- Gliwice,
- Ruda Śląska,
- Kraków,
- Łódź,
- Bydgoszcz,
- Rzeszów,
- Radom,
- Częstochowa.
Tu dochodzi do największej liczby wypadków w Białymstoku. Zobacz w galerii zdjęć czarne punkty stolicy Podlasia
Białystok najcichszym miastem w Polsce
Jednym z miast, gdzie GUS odnotował najniższy procent mieszkańców, narażonych na hałas wynikający z przekroczenia dopuszczalnych poziomów w ogólnej liczbie ludności danego miasta jest Białystok. Według danych z 2021 roku czynnik dla stolicy Podlasia wynosi poniżej 0,05 proc. W podobnej sytuacji jest również:
- Olsztyn,
- Dąbrowa Górnicza,
- Lublin,
- Toruń.