Białystok ponownie w czołówce polskich miast. Tego mieszkańcom stolicy Podlasia zazdrości cały kraj

i

Autor: Jakub Sadkowski Białystok ponownie w czołówce polskich miast. Tego mieszkańcom stolicy Podlasia zazdrości cały kraj

Rankingi

Białystok ponownie w czołówce polskich miast. Tego mieszkańcom stolicy Podlasia zazdrości cały kraj

2024-07-07 9:10

Wysoki poziom hałasu to jeden z najważniejszych czynników, który może wpłynąć na poziom zadowolenia mieszkańców miast. Wystarczy bowiem choć przez chwilę pobyć w bliskim towarzystwie z lotniskiem czy przystankiem tramwajowym, aby na własnej skórze o tym się przekonać. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego ten problem nie dotyczy Białegostoku. Stolica Podlasia znowu ma sporo powodów do radości!

Wszystko przez najnowsze dane, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny. GUS oszacował, ile osób w Polsce jest narażonych na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone. Do tego przygotował badanie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” na podstawie tworzonych co 5 lat strategicznych map hałasu. Uwzględnił też w Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu powodowanego przez poszczególne grupy źródeł hałasu. W ten sposób otrzymaliśmy ranking miast Polski, gdzie poziom hałasu jest najgłośniejszy.

ZOBACZ TAKŻE: Z tych miast na Podlasiu uciekają mieszkańcy. Najszybciej wyludniające się miejsca w województwie [RANKING]

W tych miastach w Polsce poziom hałasu jest najgłośniejszy

Gdzie sytuacja jest najgorsza? Według badań z 2021 roku wynika, że na największy hałas narażeni są mieszkańcy miast powyżej 100 tys. osób. Chodzi tutaj o dźwięki zarówno w dzień, jak i w nocy. W których miastach Polski wskaźniki najmocniej przekroczyły normy? Chodzi o:

 1. Szczecin, 
 2. Chorzów,
 3. Gliwice,
 4. Ruda Śląska, 
 5. Kraków,
 6. Łódź,
 7. Bydgoszcz, 
 8. Rzeszów, 
 9. Radom, 
 10. Częstochowa. 

Tu dochodzi do największej liczby wypadków w Białymstoku. Zobacz w galerii zdjęć czarne punkty stolicy Podlasia

Białystok najcichszym miastem w Polsce

Jednym z miast, gdzie GUS odnotował najniższy procent mieszkańców, narażonych na hałas wynikający z przekroczenia dopuszczalnych poziomów w ogólnej liczbie ludności danego miasta jest Białystok. Według danych z 2021 roku czynnik dla stolicy Podlasia wynosi poniżej 0,05 proc. W podobnej sytuacji jest również:

 • Olsztyn, 
 • Dąbrowa Górnicza,
 • Lublin,
 • Toruń. 
Listen on Spreaker.