Betlejemskie Światło Pokoju 2022
To już 32. edycja przekazywania Światełka, które co roku, na przełomie października i listopada zapalane jest w Grocie Narodzenia w Betlejem. Ogień jest co roku przekazywany z Polski na Litwę, Ukrainę, Białoruś, Rosję, a także drogą morską do Szwecji.
- Sama idea przekazywania światła narodziła się wśród austriackich skautów. Zakwitł pomysł w ich głowach, aby światło, które jest rozpalane w Grocie Betlejemskiej zagościło na stołach wigilijnych. - mówi Komendant Chorągwi harcmistrz Krzysztof Jakubowski.
"Światło dla Ciebie"
To hasło tegorocznej edycji Wędrówki Światła. Głosi, by dzielić się światłem z każdym, kogo spotkamy na swojej drodze, ale na początku musimy mieć je sami. Betlejemskie Światło Pokoju 2022 jest znakiem płomienia, który nosimy w sobie, i który należy nieść nie tylko w grudniu i nie tylko od święta.
- To jest światło dla nas wszystkich. Dla młodych, dla starych, bez względu na wiarę, narodowość. Światło ma dotrzeć do nas wszystkich. Chcemy, żeby przy tym wigilijnym stole rozpalało nasze serca, by panowała ciepła, rodzinna atmosfera. - tłumaczy zastępczyni komendanta harcmistrzyni Natalia Janucik.
Betlejemskie Światło Pokoju 2022 Białystok. Przekazaniu towarzyszył Zlot Betlejemski w Zakopanem
- Wyjechaliśmy w czwartek z Białegostoku grupą około 180 harcerzy i instruktorów. W programie znalazł się wjazd na Kasprowy Wierch, Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, a to dzięki wsparciu dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Myślę, że to fajne doświadczenie dla dzieci, które nie mogły sobie pozwolić na taki wyjazd. - opowiada podharcmistrzyni Justyna Bukrym.
W ciągu minionego weekendu, harcerze odebrali Światełko od Słowackich Skautów i ruszyli z nim na Jasną Górę do Częstochowy, gdzie przekazali je delegacjom z poszczególnych podlaskich Hufców.
Betlejemskie Światło Pokoju 2022 - kiedy przekazanie w Białymstoku?
Już 18 grudnia o 17:30 na Rynku Kościuszki, rozpali się uroczyste Ognisko Betlejemskie. Wtedy mieszkańcy będą mogli wziąć Płomień ze sobą.