Będzie nowe rondo w Białymstoku. Nadano mu nazwę słynnego komendanta Straży Granicznej

i

Autor: Mapy Google Będzie nowe rondo na osiedlu Wygoda w Białymstoku. Nadano mu nazwę słynnego komendanta Straży Granicznej

Na drogach

Będzie nowe rondo w Białymstoku. Nadano mu nazwę słynnego komendanta Straży Granicznej

2025-04-29 12:02

Rondo na osiedlu Wygoda w Białymstoku będzie nosiło imię generała brygady Stefana Wiktora Pasławskiego. To pierwszy komendant główny przedwojennej Straży Granicznej. Zdecydowali tak jednogłośnie białostoccy radni.

Nowe rondo w Białymstoku. Inicjatywa wojewody podlaskiego

Pomysł nadania rondu na osiedlu Wygoda imienia generała Pasławskiego wyszedł od wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. W ramach uhonorowania tej postaci, 16 maja na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Przypomnijmy, że gen. Pasławski w latach 1934–1936 pełnił funkcję wojewody białostockiego.

Nadanie nazwy ronda jego imieniem pozwoli oddać należny hołd wybitnemu polskiemu patriocie” - podkreślono w uzasadnieniu uchwały, która została jednogłośnie przegłosowana bez żadnej dyskusji.

Rondo znajduje się u zbiegu ulic Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego i Jana Brzechwy na osiedlu Wygoda.

Kim był gen. Stefan Wiktor Pasławski?

Stefan Wiktor Pasławski (1885–1956) odegrał kluczową rolę w historii polskich służb granicznych. Był pierwszym komendantem głównym Straży Granicznej po reorganizacji wcześniejszej Straży Celnej. Wcześniej pełnił wysokie funkcje dowódcze w strukturach Korpusu Ochrony Pogranicza.

W 1919 roku w Łapach sformował Białostocki Pułk Strzelców. 19 lutego tego samego roku jego oddział wkroczył na Rynek Kościuszki w centrum Białegostoku. Wydarzenie to jest uznawane za symboliczny moment odzyskania niepodległości przez miasto.

Białystok Radio ESKA Google News

Białystok i symboliczna data odzyskania niepodległości

Choć Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to Białystok został wyzwolony dopiero kilka miesięcy później. Wojska niemieckie opuściły miasto 19 lutego 1919 roku. Trzy dni później (22 lutego) odbyły się uroczystości z tej okazji, obejmujące mszę polową i defiladę Wojska Polskiego.

Podczas lutowych uroczystości rocznicowych wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił znaczenie gen. Pasławskiego dla historii regionu i Polski.

- Ja bym chciał, jako wojewoda podlaski, tę postać dzisiaj wszystkim przypomnieć, bo to był jeden z architektów naszej wolności i niepodległości. Wielki polski patriota, członek Korpusu Obrony Pogranicza, który przez prezydenta Mościckiego został przysłany do Białegostoku z Torunia po to, aby objął funkcję wojewody - przypomniał Brzozowski.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

QUIZ: Czy to dzielnica Białegostoku? Jak dobrze znasz osiedla stolicy województwa podlaskiego?
Pytanie 1 z 16
Która z tych dzielnic leży w Białymstoku?
Rozkopią wyremontowane rondo Daszyńskiego. Wcześniej 5 lat budowali tam metro