Zarząd Województwa Podlaskiego z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci tego wybitnego artysty.
- Bardzo smutna wiadomość i wielka strata dla naszej kultury. Kondolencje dla rodziny i bliskich. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - napisał na twitterze Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Prof. Andrzej Strumiłlo nie żyje. Zmarł w wieku 93 lat. Kim był?
Profesor Andrzej Strimiłło urodził się w 1928 r. w Wilnie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pełnił też funkcję asystenta tych uczelni w latach 1949-1953, profesora ASP w Krakowie (1977-1980), wykładowcy filii ATK w Suwałkach (1987-1988). W latach 1982-84 kierował Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Na początku lat 80. XX w. osiadł na Suwalszczyźnie, w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą.
- Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Koronawirus. Posłuchaj, co oznacza stan zagrożenia epidemicznego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Andrzej Strumiłło uprawiał wiele dyscyplin sztuki, a jego dorobek obejmuje setki wydawnictw oraz wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Efektem jego działań twórczych jest wiele tomów poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze. Jako podsumowanie podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne.
Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Wraz z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą był również pomysłodawcą „Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego” - zbioru esejów dwudziestu autorów z Polski, Litwy i Białorusi odwołujących się do tradycji i dziedzictwa Księstwa Litewskiego wydanej w 2009 r.
Andrzej Strumiłło nie żyje. Miał szereg zasług i odznaczeń
Otrzymał szereg nagród: m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Miasta Warszawy, Marszałka Województwa Podlaskiego za twórczość artystyczną. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
W 2008 r. w Suwałkach powstała galeria Andrzeja Strumiłły, prezentująca prace artysty z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii i rysunku oraz część jego kolekcji azjatyckiej.
W 2009 r. profesorowi Strumille przyznano tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, a rok 2017 został przez Sejmik Województwa Podlaskiego ogłoszony rokiem artysty. W ten sposób uczczono przypadające na ten rok jego 90. urodziny.
Polecany artykuł: