Za co można dostać mandat? 12 najdziwniejszych przypadków
Jeśli popełnimy wykroczenie, policja lub straż miejska może ukarać nas mandatem zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Kwoty wynoszą zwykle od 50 do 500 zł. W przypadku kierowców oprócz konsekwencji finansowych obowiązują również punkty karne. Jeśli nazbiera się ich za dużo, wówczas traci się uprawnienia do kierowania pojazdami. Trzeba też zapisać się na kurs prawa jazdy.
Zobacz też: Nowy mandat dla kierowców za brudny samochód. Kara może wynieść nawet 30 tys. zł
Nie dziwi nas, gdy słyszymy, że ktoś dostał mandat za brak pasów, szybką jazdę, palenie na przystanku czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Były i są jednak sytuacje, w których powody wystawiania mandatów okazują się zaskakujące. Choć na pierwszy rzut oka trudno je wytłumaczyć, to wynikają z faktycznych przepisów.
Sprawdźcie listę 12 najdziwniejszych rzeczy, za które można dostać mandat w Polsce. Kliknij galerię poniżej lub zdjęcie główne powyżej, by przejść do zestawienia.
Kiedy można dostać mandat za wykroczenie?
Mandat może otrzymać każdy, kto złamie przepisy kodeksu wykroczeń. Jeśli popełniłeś wykroczenie, funkcjonariusz publiczny może nałożyć karę w 2 przypadkach:
- Gdy przyłapał Cię "na gorącym uczynku" lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
- W sytuacji, kiedy pod Twoją nieobecność stwierdzi, że popełniłeś wykroczenie i ma tego dowód, np. pomiar i zdjęcie z fotoradaru.
Najczęściej mandaty wystawia policja. Uprawnienia do tego mają również:
- Straż Pożarna,
- Inspekcja Weterynaryjna,
- Straż Ochrony Kolei,
- Straż Graniczna,
- Państwowa Straż Łowiecka,
- straż miejska,
- Inspekcja Handlowa,
- Inspekcja Transportu Drogowego,
- Państwowa Inspekcja Sanitarna,
- organy nadzoru budowlanego.
Nałożenie mandatu nie może nastąpić w pierwszej sytuacji po upływie 14 dni od ujawnienia wykroczenia, a w drugim wypadku – po upływie 30 dni od ujawnienia wykroczenia.
Czy można odmówić przyjęcia mandatu?
Zgodnie z prawem nie musisz przyjmować mandatu. Masz prawo tego odmówić i musisz zostać o tym poinformowany. Jeśli zdecydujesz się na odmowę, policjant lub inny funkcjonariusz publiczny kieruje wniosek do sądu rejonowego.
Polecany artykuł: