- Od 1 września br. funkcjonariusze #PodlaskiOSG zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy" - napisała na swoim profilu na Twitterze Straż Graniczna.
We wpisie poinformowano również, że we wtorek zatrzymano pięć osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Byli to obywatel Iraku o statusie uchodźcy w Niemczech, dwóch obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi, obywatel Ukrainy oraz Polak.
Jak wcześniej informowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska we wtorek funkcjonariusze SG odnotowali 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
- Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli - dodała ppor. Michalska.
Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
We wtorek, po posiedzeniu rządu jego rzecznik Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.
We wtorek po południu odbyło się spotkanie prezydenta m.in. z ministrami: spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotrem Błazeuszem oraz szefem BBN Pawłem Solochem.
Po naradzie prezydent potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej.
Jak dodał Andrzej Duda, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje.
- Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione - powiedział prezydent.
(PAP)