Jakie błędy są popełniane w internecie najczęściej?

i

Autor: nadwyraz.com Jakie błędy popełniane są w internecie najczęściej?

100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2022 roku. Nowy raport! Jeden wyraz sprawia kłopoty od lat i niezmiennie znajduje się na podium

2023-02-20 11:41

W 2022 roku publikowano ponad 10 300 błędów... dziennie. Statystycznie jeden błąd padał co osiem sekund. Mimo tej niezbyt optymistycznej statystyki, tegoroczny raport - w porównaniu do poprzednich - nie wypada najgorzej. Zatrważa jednak to, że nadal popełniamy te same błędy. Pięć pierwszych pozycji powtarza się dokładnie w takiej samej kolejności jak w roku 2021. Zobaczcie pełny raport.

100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2022 roku. Nowy ranking!

Internauci popełniają miliony błędów - tak wynika z "Raportu 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2022 roku". 

W pierwszym badaniu za rok 2018 przeanalizowano 4 mln błędów, zaś w 2019 roku liczba ta urosła do prawie 4,4 mln. W roku 2020 padł niechlubny rekord – zanotowano aż 5,2 mln jednostek. W roku 2021 zauważono niewielką tendencję spadkową – liczba błędów wyniosła 5,1 mln. Rok 2022 przyniósł spore zmiany na lepsze. Internauci popełnili niespełna 3,8 mln błędów. Liczba ta jest najniższa w historii tego raportu.

Największe źródło błędów niezmiennie stanowi Facebook (52,2 proc. zgromadzonego materiału). Na drugim miejscu plasuje się Twitter (20,3 proc.), a na trzecim znajdują się portale internetowe (15,5 proc.). Jeśli chodzi o pierwszą trójkę, powtórzyła się sytuacja z lat 2019 i 2021.

Zauważyć można jednak inną niepokojącą tendencję. Liczba błędów popełnianych na Facebooku gwałtownie rośnie (rok wcześniej była o ponad 10 punktów procentowych niższa!). Tendencja wzrostowa dotyczy też Twittera (ponad 3 punkty procentowe błędów więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym). Z kolei na portalach internetowych sytuacja się nieznacznie poprawiła (nieco ponad 2 punkty procentowe mniej błędów).

15 najpopularniejszych błędów w internecie. Raport za 2022 rok

Pięć pierwszych pozycji powtarza się dokładnie w takiej samej kolejności jak w roku 2021. Z pierwszej piętnastki wypadły pozycje takie jak: "muj", "ktury". Zastąpiły je: "złodzieji" oraz "dlatego bo".

Tak prezentuje się "parszywa" piętnastka:

  1. napewno (na pewno),
  2. dzień dzisiejszy (dzisiaj),
  3. na prawdę (naprawdę),
  4. wogóle/wogule (w ogóle),
  5. narazie (na razie),
  6. na codzień/nacodzień (na co dzień),
  7. po za tym/pozatym (poza tym),
  8. niewiem (nie wiem),
  9. conajmniej (co najmniej),
  10. wziąść (wziąć),
  11. na przeciwko/na przeciw (naprzeciwko),
  12. złodzieji (złodziei),
  13. z przed/zprzed (sprzed),
  14. dlatego bo (dlatego że),
  15. jusz (już).

Jak przekazują autorzy raportu, od początku badania, czyli od 2018 roku, najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie jest "napewno" - niemal 15 proc. wszystkich zebranych błędów. Co ważne, aż 12 z 15 najczęściej popełnianych błędów stanowią te ortograficzne. 

Jednak nie tylko ortografia sprawia problemy użytkownikom internetu. Na liście znajdują się również błędy fleksyjne: "wziąść", "ludzią", "doktór/doktur", leksykalne: "dzień dzisiejszy", "trwać nadal", "okres czasu", "kartka papieru", a także składniowe: "dlatego bo", "pod rząd", "półtorej roku", "dlatego ponieważ". Nadmienić trzeba, że przewaga błędów ortograficznych nad błędami w innych kategoriach jest znacząca: błędów leksykalnych było 12,6 proc. Fleksyjne stanowiły zaledwie 4,7 proc., a składniowe tylko 2,8 proc.

Dominacja kultury obrazkowej, niekorzystanie ze słowników ortograficznych, ignorancja czy zwykłe niechlujstwo – oto przyczyny takiego stanu rzeczy. Wiele osób z młodego pokolenia nie przykłada wagi do nauki ortografii, gdyż współczesne osiągnięcia techniki pozwalają na automatyczny zapis mowy ludzkiej oraz autokorektę tworzonego naprędce tekstu. Oczywiście w XXI wieku powszechnie wiadomo, że niektóre osoby mogą mieć specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia), jednak zdecydowana większość Polaków popełniających rażące błędy nie podejmuje wysiłku przyswojenia reguł poprawnej pisowni. Paradoksem jest, że na przedmiot język polski w szkole podstawowej przeznacza się najwięcej godzin (pięć tygodniowo), wciąż jednak nacisk kładziony jest na omawianie tekstów literackich, co niekoniecznie budzi refleksję nad zasadami ortografii - przekazują autorzy raportu.

Przejdź do galerii i zobacz, jakie błędy były najczęściej popełniane w internecie w 2022 roku.

"RAPORT 100 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW W INTERNECIE W 2022 R. RAPORT O KONDYCJI POLSKIEJ ORTOGRAFII W INTERNECIE" został przygotowany na podstawie analizy danych za 2022 rok, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Raport jest wynikiem współpracy marki Nadwyraz.com i serwisu Polszczyzna.pl. Raport ma charakter poglądowy (nie naukowy).

WIĘCEJ: RAPORT 100 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW W INTERNECIE W 2022 R. RAPORT O KONDYCJI POLSKIEJ ORTOGRAFII W INTERNECIE

Filmy - zagrożenie dla duszy czy sztuka - o. Michał Legan
Źródło: 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2022 roku. Nowy raport! Jeden wyraz sprawia kłopoty od lat i niezmiennie znajduje się na podium