Pies Kawelin

i

Autor: Mariusz Proskień Pies Kawelin

Przeszłość i teraźniejszość na jednej fotografii. Zobacz niezwykłe zdjęcia Białegostoku [ZDJĘCIA]

2018-09-05 12:35

Białystok to niezwykłe miasto z bogatą historią, które potrafi zaczarować swoim pięknem. Chcecie zobaczyć, co się zmieniło od 1936 roku? Koniecznie obejrzyjcie te fotografie. 

Na tych niezwykłych fotografiach możemy zobaczyć prace Bolesława Augustisa przedstawiające lata przedwojenne połączone ze zdjęciami Mariusza Proskienia z czasów współczesnych. Ulica Kilińskiego, Lipowa, Mazowiecka, park Planty - to tylko kilka miejsc, które będziemy mogli odwiedzić podczas naszej wirtualnej podróży.

1. Pies Kawelin

Pies Kawelin

i

Autor: Mariusz Proskień Pies Kawelin

Pies Kawelin, który znajduje się w parku Planty w Białymstoku cieszy oko spacerowiczów już od wielu lat. Na fotografii Augustisa możemy zobaczyć tę rzeźbę z lat 1936-1938 i na dole w czasach współczesnych z 2015 roku. Stworzyli ją w 1936 roku białostoccy artyści, Piotr Sawicki i Józef Sławicki. W roku 1944 rzeźba psa zaginęła. Współczesny Pies Kawelin to replika.

2. Ulica Sienkiewicza

Ulica Sienkiewicza

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Sienkiewicza

Po dawnej ulicy Sienkiewicza nie ma już śladu. Zmieniła się jej zabudowa i układ. Fotografia B. Augustisa przedstawia ulicę z lat 1936-1938 i na dole w czasach współczesnych - 2016 rok.

3. Ulica Kilińskiego

Ulica Kilińskiego

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Kilińskiego

Ulica Kilińskiego to miejsce pełne klimatycznych knajpek, w których można dobrze zjeść i odpocząć. Na zdjęciach widać, że czas jakby zatrzymał się tu w miejscu.

4. Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki

i

Autor: Mariusz Proskień Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki to wizytówka Białegostoku. Jeszcze kilka lat temu znajdowało się tu mnóstwo sklepów, teraz ich miejsce zajęły restauracje i puby. Współczesne zdjęcie jest z 2016 roku.

5. Ulica Kościelna

Ulica Kościelna

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Kościelna

Na Ulicy Kościelnej jakby zatrzymał się czas. Jedyne, co zdradza jego upływ to stojące nieopodal zaparkowane samochody. Ulica na fotografii B. Augustisa z l. 1936-1938 i z prawej strony w czasach obecnych 07.02.2016.

6. Park Planty

Park Planty

i

Autor: Mariusz Proskień Park Planty

Park Planty to miejsce, w którym można zrelaksować się wśród zieleni, zjeść lody, watę cukrową, czy popatrzeć na piękne fontanny. Zauważyliście, że niewiele się tu zmieniło?

7. Ulica Mazowiecka

Ulica Mazowiecka

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Mazowiecka

Zmiana tej ulicy jest wprost zadziwiająca. Nie znajdziemy na niej współcześnie ani śladu po dawnych czasach. Na górze budynek dawnej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Mazowieckiej 35 w Białymstoku na fotografii B. Augustisa z l. 1936-1938 i na dole w czasach obecnych 27.02.2016.

8. Ulica Pałacowa

Ulica Pałacowa

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Pałacowa

Ulica Pałacowa (przedwojenna Żwirki i Wigury) w Białymstoku na fotografii B. Augustisa z l. 1936-1938 i z prawej strony i w 2017 roku. Jak widać wiele się zmieniło. Pojawiło się mnóstwo sklepów i zniknęła drewniana zabudowa.

9. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

i

Autor: Mariusz Proskień Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Fragment Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na fotografii B. Augustisa z l. 1936-1938 i z prawej strony z 2016 roku. Teatr mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Jarosława Girina.

10. Ulica Legionowa

Ulica Legionowa

i

Autor: Mariusz Proskień Ulica Legionowa

Na ulicy Legionowej próżno dziś szukać powozów konnych. Pojawiły się oczywiście samochody, asfalt i betonowa zabudowa. Ulica na fotografii B. Augustisa z l. 1936-1938 i na dole z 2016 roku.

Skąd wzięły się zdjęcia Bolesława Augustisa?

W 2004 roku w Białymstoku w opuszczonej szopie przy ul. Bema dwaj kilkunastoletni chłopcy znaleźli kilkaset rolek filmu i kilkadziesiąt szklanych negatywów sprzed II wojny światowej. Był to zbiór przedwojennego fotografa Bolesława Augustisa. To bezcenny portret przedwojennego Białegostoku i jego mieszkańców.

Zdjęcia ze zbiorów Bolesława Augustisa możecie znaleźć TUTAJ. Fotografie te zostały zgromadzone przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK na stronie Albom.pl. Albom.pl to pojemne hasło, które obejmuje wszystkie przedsięwzięcia stowarzyszenia związane z ratowaniem starych fotografii, w tym ich poszukiwanie, konserwację, digitalizacje, opisywanie, a także publikacje.

- Wszystko zaczęło się od projektu: „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko-białoruskie pogranicze”, który zrealizowała polsko-białoruska ekipa. Najpierw funkcjonowało jako adres internetowy, ale szybko okazało się, że ma rozwojowy potencjał. Teraz stanowi internetową bazę, na której gromadzimy cyfrowe kopie archiwalnych fotografii z okolic dzisiejszego Podlasia i Zachodniej Białorusi. Do tej pory udostępniliśmy ponad blisko 4000 zdjęć. Zamieszczamy tu także opisy i zarejestrowane wywiady na temat fotografii i wiejskich fotografów, których udało się nam przywrócić do świadomości społecznej: Jerzego Kostko z Kleszczel, Jana Siwickiego z Jaczna, Josifa Abramickiego z Gródka. Najcenniejszą kolekcją, którą opracowujemy są zdjęcia Bolesława Augustisa z lat 1935 – 38 z Białegostoku - czytamy na stronie Stowarzyszenia  Edukacji Kulturalnej WIDOK. 

Więcej prac Mariusza Proskienia TUTAJ.

Czytaj także: Fajny ksiądz z Podlasia? Mieszkańcy chwalą tych najlepszych! Wiecie, gdzie ich znaleźć? [GALERIA]

Zobacz TO WIDEO: