Mural Utkany wielokulturowością odnowiony. Truskolaski: Nie ma tu miejsca na przejawy ksenofobii, na homofobię i wszystkie inne fobie

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Mural "Utkany wielokulturowością" odnowiony. Truskolaski: "Nie ma tu miejsca na przejawy ksenofobii, na homofobię i wszystkie inne fobie"

Mural "Utkany wielokulturowością" odnowiony. Truskolaski: "Nie ma tu miejsca na przejawy ksenofobii, na homofobię i wszystkie inne fobie"

2019-06-17 11:00

Zniszczony przed tygodniem mural "Utkany wielokulturowością" został odnowiony. Była to już druga taka akcja – po raz pierwszy mural zniszczono w styczniu ubiegłego roku

AKTUALIZACJA, godz. 9, wtorek:

SZOK. Mural w Białymstoku zniszczony po raz trzeci! Ktoś namalował czarną farbą "STOP 447"

Mural powstał na ścianie budynku przy Alei Piłsudskiego 19/1 w październiku 2015 roku w ramach antydyskryminacyjnego programu „Różnorodność – podaj dalej!”. Program ten prowadziło Stowarzyszenie 9dwunastych. Mural był efektem trzydniowych warsztatów odbywających się w ramach projektu Klamry „Mow@ Miłości". Został stworzony pod okiem streetartowego artysty Dariusza Paczkowskiego, prezesa „Klamry”.

Czytaj także: TYLKO U NAS: Pedofil zatrzymany w centrum Białegostoku. Umówił się na seks z 14-latką. Wstrząsający zapis rozmowy [18+]

Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Miał być odpowiedzią na hejt, jaki pojawia się w internecie i w przestrzeni publicznej. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Poprzednio mural „Utkany wielokulturowością” zniszczono w styczniu 2018 roku. Teraz – przed tygodniem. Dzięki współpracy Miasta i Fundacji „Klamra” z autorem malowidła Dariuszem Paczkowskim mural został znów odnowiony. I tak, jak poprzednio – przy odnowionym muralu spotkali się białostoczanie oraz prezydent Tadeusz Truskolaski, aby zostawić na murze ślady swoich dłoni.

– Nie radzę innym naśladownictwa, bo i tak będziemy się tutaj spotykać tyle razy, ile będzie potrzeba, aby pokazywać, że Białystok jest otwarty, szanuje swoje tradycje wielokulturowości, także przedwojennej. Nie ma tu miejsca na przejawy ksenofobii, na homofobię i wszystkie inne fobie. Nie może być na to przyzwolenia – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zawiadomienie o zniszczeniu muralu straż miejska otrzymała 10 czerwca. Ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa sprawa została przekazana policji.