Miasto uczci 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim

Zdjęcie z artykułu: Miasto uczci 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim 74. rocznica wybuchu powstania w Białostockim Getcie; wikipedia.org/CC
Ilustracja do artykułu Miasto uczci 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim

W środę (16.08) przypada 74. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. W stolicy Podlasia odbędą się uroczystości.     

16 sierpnia przed Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej (godz. 11.00)  oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda (godz. 11.30) zostaną złożone kwiaty. Główne uroczystości rozpoczną się w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

Hitlerowscy okupanci 16 sierpnia 1943 roku mieli by dokonać ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w białostockim getcie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej.Powstanie upadło po kilku dniach jego przywódca Mordechaj Tenenbaum wraz z zastępcą Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

>>> W Białymstoku odbędzie się festyn rodzinny z Józefem Piłsudskim [SZCZEGÓŁY]

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w Telewizji Polskiej! Na jednej scenie wystąpią artyści młodego i starszego pokolenia. Poznajcie wszystkie szczegóły na ESKA.pl

27 min
Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy i telewidzowie pomagają poszkodowanym w nawałnicach. W Kielcach odbędzie się koncert transmitowany w TVP. Sprawdź wszystko o koncercie Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy, piosenki, transmisja i numer sms.

1 godz. 13 min.
Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

2 godz. 17 min.
Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki nie żyje. Polski prozaik, dramaturg, scenarzysta zmarł w wieku 78 lat. Zobacz, jakich filmów był współtwórcą popularny 'Głowa'.

2 godz. 39 min.

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy