Idzie do nas wiosna? Na Podlasie przyleciały pierwsze bociany

Zdjęcie z artykułu: Idzie do nas wiosna? Na Podlasie przyleciały pierwsze bociany Pierwsze bociany na Podlasiu; pixabay.com/blickpixel/CC0
Ilustracja do artykułu Idzie do nas wiosna? Na Podlasie przyleciały pierwsze bociany

W tym roku bociany przyleciały wcześniej, niż przed rokiem. Symbol nadchodzącej wiosny pojawiły się już między innymi w okolicach Bociek i Łomży. 

Charakterystycznie opierzony biało-czarny ptak o długim czerwonym dziobie i tak samo zabarwionych cienkich nogach do Polski wraca na wiosnę i odlatuje późnym latem, gdy dni stają się co raz bardziej chłodne. W kulturze zakorzeniło się więc przekonanie, że powrót bociana oznacza zbliżające się ciepłe i słoneczne dni.

W tym roku, oprócz bociana także inne ptaki pojawiły się wcześniej: żurawie, gęsi, skowronki czy czajki. Może zwiastować szybkie nadejście wiosny.

Z prowadzonych od lat przez służby meteorologiczne obserwacji fenologicznych wynika, że ogromna większość ptaków przylatuje do nas przed 10 kwietnia. Najwcześniej w ostatnich latach bocian pojawił się w okolicach Łomży w 2008 roku. Przyleciał wtedy 4 marca. 

>>> Nowe ścieżki rowerowe w Białymstoku. Sprawdź gdzie powstaną

 

ZOBACZ najnowsze podsumowanie tygodnia od ESKA INFO

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Despacito: chłopak tańczy z kozami do przeboju Luisa Fonsi VIDEO

Despacito: chłopak tańczy z kozami do przeboju Luisa Fonsi VIDEO

Despacito to najpopularniejszy numer ostatnich miesięcy. Piosenka doczekała się wielu coverów, parodii oraz najróżniejszych przeróbek. Teraz do przeboju Luisa Fonsi zatańczył pewien chłopak z...kozami.

11 min
Open'er 2017 - MAPA festiwalu

Open'er 2017 - MAPA festiwalu

Open'er 2017 nadchodzi! MAPA festiwalu i informacje praktyczne już teraz na ESKA.pl

41 min
Bogusław Linda FILMY: Psy, Kroll, Sara - najlepsze sceny VIDEO 18+

Bogusław Linda FILMY: Psy, Kroll, Sara - najlepsze sceny VIDEO 18+

Bogusław Linda, jeden z najlepszych polskich aktorów 27 czerwca 2017 roku obchodzi swoje 65 urodziny! Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć najlepsze sceny Lindy z takich filmów jak Psy, Kroll czy Sara.

1 godz. 7 min.
Matura 2017 - WYNIKI online. Kiedy i gdzie sprawdzić?

Matura 2017 - WYNIKI online. Kiedy i gdzie sprawdzić?

Wyniki matury 2017 będą dostępne online? Kiedy i gdzie maturzyści mogą sprawdzić, jak poradzili sobie z egzaminem dojrzałości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już teraz na ESKA.pl

1 godz. 35 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy